rekonstrukcja ucha | rekonstrukcja małżowiny usznej


rekonstrukcja ucha

Zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej dotyczy pacjentów, którzy cierpią na wrodzoną wadę polegającą na nie w pełni wykształconej małżowinie usznej. Małżowina uszna mogła również zostać poważnie zdeformowana na skutek przebytego urazu. Rekonstrukcja ucha umożliwia przywrócenie kształtu ucha. Pacjenci poddający się rekonstrukcji ucha mają możliwość poprawy swojego wyglądu i swojej samooceny.

W czasie spotkania konsultacyjnego z Pacjentem jestem w stanie ocenić rozległość i metodę zabiegu. Wspólnie rozmawiamy na temat  oczekiwań Pacjenta dot. rekonstrukcji małżowiny usznej. Krok po kroku tłumaczę przebieg zabiegu, który jest zabiegiem skomplikowanym i w niektórych przypadkach wieloetapowym. Przedstawiam również możliwe powikłania, rozmawiamy o przygotowaniu do operacji i okresie rekonwalescencji. Jestem dla Pacjenta po to aby odpowiedzieć na wszystkie jego pytania tak aby czuł się bezpiecznie i świadomie podjął decyzje o poddaniu się operacji.

Rekonstrukcja ucha tkankami własnymi to operacja, która często składa się z dwóch etapów. W fazie pierwszej pobierany jest fragment chrząstki żebrowej. Chrząstka modelowana jest w trójwymiarowy kształt małżowiny usznej. Potem wszczepia się ją do przygotowanej w miejscu rekonstrukcji kieszonki skórnej. W czasie drugiego zabiegu zostaje wytworzony rowek zauszny i wykonana drobna korekcja małżowiny usznej.  Gdy niemożliwe jest wykonanie odbudowy małżowiny usznej za pomocą chrząstki żebrowej, wykonuje się wszczepienie implantów tytanowych do kości skroniowej. Na nich zaczepia się sztuczne małżowiny uszne, które przypominają naturalne małżowiny.

rekonstrukcja ucha implantem

System opiera się na sprawdzonym rozwiązaniu implantów zakotwiczonych w kości, który jest szeroko stosowany na świecie. Najczęściej podczas krótkiego zabiegu wszczepia się 2 lub 3 implanty tytanowe wraz ze wspornikami, które w kolejnym etapie posłużą do zaczepienia zewnętrznej protez. Od  momentu wszczepienia implantów do finalnego wykonania epitezy  mija około 4-6 miesięcy.

 

W efekcie zabiegu pacjent uzyskuje zrekonstruowaną małżowinę uszną.