Ryzyko związane z odsysaniem tłuszczu.

Published by chirurg plastyk on

Odsysanie tłuszczu, liposukcja, lub odsysanie tkanki tłuszczowej.

Niezależnie, której nazwy używamy mam na myśli chirurgiczną metodę modelowania sylwetki. Odsysanie tłuszczu to zabieg należący do grupy zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej, a jeszcze uściślając chirurgii estetycznej. Kilka lat temu uważano zabieg liposukcji za mało bezpieczny i bardzo bolesny. Jednocześnie można było przeczytać liczne historie zawiązane z dużymi powikłaniami po samym zbiegu. Czy faktycznie tak jest?

Współcześnie jest tak, że medycyna poczyniła ogromny krok do przodu. Ryzyko związane z zabiegiem liposukcji jest minimalne, ale nie mogę napisać że go nie ma. Jest to procedura chirurgiczna i jak każda procedura z dziedziny chirurgii plastycznej niesie ze sobą ryzyko. Ryzyko na które mają wpływ liczne czynniki rozpoczynając od stanu zdrowia Pacjenta przed zabiegiem, historia chorób Pacjenta, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu a kończąc na doświadczeniu, wiedzy i kwalifikacjach chirurga plastyka, jak również całego Zespołu m.in. anestezjologa. Każda procedura chirurgiczna, nawet ta najmniejsza może czasami być nieprzewidywalna i jest zawsze związana z ryzykiem. W przypadku odsysania tłuszczu proszę zawsze pamiętać, że jest to ingerencja w żywą tkankę.

Jakie są ryzyka związane z zabiegiem liposukcji?

Ryzyko związane z zabiegiem liposukcji wzrasta w zależności od powierzchni ciała poddawanej odsysaniu tłuszczu. Największym zagrożeniem w czasie zabiegu odsysania tłuszczu jest zator tłuszczowy, który może prowadzić do zagrażającej życiu zatorowości płucnej. W tym przypadku, aby minimalizować ryzyko związane z operacją ogromne znaczenie ma wiedza,  umiejętności i doświadczenie chirurga plastyka. Zdarzają się też uszkodzenia skóry, nerwów, czy narządów wewnętrznych i często są to następstwa wykonywania operacji przez chirurga, który nie jest chirurgiem plastykiem i nie dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Te wszystkie rzeczy, które powinien sobą reprezentować chirurg plastyk mają również wpływ na jakość samego zabiegu: równomierność odessania tkanki tłuszczowej bez ubytków i jakość blizn. Zdarzają się przypadki, gdzie fatalnie przeprowadzony zabieg liposukcji wbrew należytej wiedzy i bez zastosowania się do obowiązujących zasad, metod i procedur okaleczył wygląd sylwetki Pacjenta.  Po wykonanym  zabiegu liposukcji konieczna jest również odpowiednia rekonwalescencja w tym noszenie specjalistycznego ubranka uciskowego. Liposukcja pozostawia przez pewien czas ślady w postaci zasinień i obrzęków. Istnieje też ryzyko powikłań związanych z samą narkozą, która każdy toleruje inaczej i każdy z nas ma inny próg bólowy.

Podsumowując ryzyko liposukcji istnieje jak w przypadku każdego zabiegu inwazyjnego wykonywanego pod narkozą. Można je zminimalizować ściśle stosując się do zaleceń chirurga plastyka zarówno przed jak i po zabiegu.

Czym jest zabieg odsysania tłuszczu?

Cały czas spotykam się z przekonaniem, że jest to zabieg odchudzający. Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Nie jest to zabieg dla osób z dużą nadwagą a często właśnie osoby borykające się ze zbędnymi kilogramami liczą na szybkie i „łatwe”  zrzucenie kilkunastu nadprogramowych kilogramów.

Prostując to mylne wyobrażenie, zabieg odsysania tłuszczu to zabieg modelujący sylwetkę. Wykonuje się go w określonych przypadkach, kiedy tkanka tłuszczowa rozkłada się nierównomiernie szpecąc ogólny zarys sylwetki w miejscach z którymi ciężko jest sobie poradzić bez ingerencji chirurga plastyka np. tzw. bryczesy, uda, ramiona, podbródek. W niektórych przypadkach jest to procedura, która ma wspomóc osiągnięcie jeszcze lepszego efektu operacji np. połączenie plastyki brzucha – redukcji powłok brzusznych z odsysaniem tłuszczu tzw. boczków lub lędźwi.

Spotykam się z zaskoczeniem osób otyłych, którym odmawiam chwilowo kwalifikacji do zabiegu  prosząc najpierw o przejście na dietę i zrzucenie kilku zdecydowanie nadprogramowych kilogramów. Dla mnie jest oczywiste, że jako w pełni odpowiedzialny chirurg plastyk dokonam wszelkiej należytej staranności aby zminimalizować istnienie wszelkich możliwych ryzyk związanych z operacją liposukcji w zakresie na który mam wpływ.

error: www.chirurgplastyk.pl