Odsysanie tłuszczu, liposukcja, lub odsysanie tkanki tłuszczowej.

Niezależnie, której nazwy używamy mam na myśli chirurgiczną metodę modelowania sylwetki. Odsysanie tłuszczu to zabieg należący do grupy zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej, a jeszcze uściślając chirurgii estetycznej. Kilka lat temu uważano zabieg liposukcji za mało bezpieczny i bardzo bolesny. Jednocześnie można było przeczytać liczne historie zawiązane z dużymi powikłaniami po samym zbiegu. Czy faktycznie tak jest?

Współcześnie jest tak, że medycyna poczyniła ogromny krok do przodu. Ryzyko związane z zabiegiem liposukcji jest minimalne, ale nie mogę napisać że go nie ma. Jest to procedura chirurgiczna i jak każda procedura z dziedziny chirurgii plastycznej niesie ze sobą ryzyko. Ryzyko na które mają wpływ liczne czynniki rozpoczynając od stanu zdrowia Pacjenta przed zabiegiem, historia chorób Pacjenta, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu a kończąc na doświadczeniu, wiedzy i kwalifikacjach chirurga plastyka, jak również całego Zespołu m.in. anestezjologa. Każda procedura chirurgiczna, nawet ta najmniejsza może czasami być nieprzewidywalna i jest zawsze związana z ryzykiem. W przypadku odsysania tłuszczu proszę zawsze pamiętać, że jest to ingerencja w żywą tkankę.

Jakie są ryzyka związane z zabiegiem liposukcji?

Ryzyko związane z zabiegiem liposukcji wzrasta w zależności od powierzchni ciała poddawanej odsysaniu tłuszczu. Największym zagrożeniem w czasie zabiegu odsysania tłuszczu jest zator tłuszczowy, który może prowadzić do zagrażającej życiu zatorowości płucnej. W tym przypadku, aby minimalizować ryzyko związane z operacją ogromne znaczenie ma wiedza,  umiejętności i doświadczenie chirurga plastyka. Zdarzają się też uszkodzenia skóry, nerwów, czy narządów wewnętrznych i często są to następstwa wykonywania operacji przez chirurga, który nie jest chirurgiem plastykiem i nie dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Te wszystkie rzeczy, które powinien sobą reprezentować chirurg plastyk mają również wpływ na jakość samego zabiegu: równomierność odessania tkanki tłuszczowej bez ubytków i jakość blizn. Zdarzają się przypadki, gdzie fatalnie przeprowadzony zabieg liposukcji wbrew należytej wiedzy i bez zastosowania się do obowiązujących zasad, metod i procedur okaleczył wygląd sylwetki Pacjenta.  Po wykonanym  zabiegu liposukcji konieczna jest również odpowiednia rekonwalescencja w tym noszenie specjalistycznego ubranka uciskowego. Liposukcja pozostawia przez pewien czas ślady w postaci zasinień i obrzęków. Istnieje też ryzyko powikłań związanych z samą narkozą, która każdy toleruje inaczej i każdy z nas ma inny próg bólowy.

Podsumowując ryzyko liposukcji istnieje jak w przypadku każdego zabiegu inwazyjnego wykonywanego pod narkozą. Można je zminimalizować ściśle stosując się do zaleceń chirurga plastyka zarówno przed jak i po zabiegu.

Czym jest zabieg odsysania tłuszczu?

Cały czas spotykam się z przekonaniem, że jest to zabieg odchudzający. Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Nie jest to zabieg dla osób z dużą nadwagą a często właśnie osoby borykające się ze zbędnymi kilogramami liczą na szybkie i „łatwe”  zrzucenie kilkunastu nadprogramowych kilogramów.

Prostując to mylne wyobrażenie, zabieg odsysania tłuszczu to zabieg modelujący sylwetkę. Wykonuje się go w określonych przypadkach, kiedy tkanka tłuszczowa rozkłada się nierównomiernie szpecąc ogólny zarys sylwetki w miejscach z którymi ciężko jest sobie poradzić bez ingerencji chirurga plastyka np. tzw. bryczesy, uda, ramiona, podbródek. W niektórych przypadkach jest to procedura, która ma wspomóc osiągnięcie jeszcze lepszego efektu operacji np. połączenie plastyki brzucha – redukcji powłok brzusznych z odsysaniem tłuszczu tzw. boczków lub lędźwi.

Spotykam się z zaskoczeniem osób otyłych, którym odmawiam chwilowo kwalifikacji do zabiegu  prosząc najpierw o przejście na dietę i zrzucenie kilku zdecydowanie nadprogramowych kilogramów. Dla mnie jest oczywiste, że jako w pełni odpowiedzialny chirurg plastyk dokonam wszelkiej należytej staranności aby zminimalizować istnienie wszelkich możliwych ryzyk związanych z operacją liposukcji w zakresie na który mam wpływ.