podniesienie piersi | mastopeksja

Kobiece piersi na skutek karmienia, znacznej utraty wagi, wraz z upływającym czasem lub w ramach genetycznej niesprawiedliwości mogą utracić jędrność. Z utratą jędrności powiązana jest ich postępująca obwisłość. Nawet najcięższe ćwiczenia i zabiegi medycyny estetycznej nie są w stanie przynieść oczekiwanego efektu. Większość kobiet chce cieszyć się jak najdłużej pięknym biustem. Podniesienie piersi (mastopeksja) od pewnego stopnia ich obwisłości jest  metodą na przywrócenie im dawnego kształtu, położenia i jędrności.

u kogo wykonuje się zabieg podniesienia piersi?

Pierwszą grupą pacjentek są panie o dużym biuście i jednocześnie o dużym stopniu obwisłości piersi. U tych pań oprócz względów estetycznych znaczącą rolę odgrywają również towarzyszące dolegliwości. Duży obwisły biust to czasami nawet kilkukilogramowe dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. W efekcie panie cierpią na silne bóle pleców, migreny i duszności. Druga grupa pacjentek to panie z małym biustem o dużym stopniu obwisłości. U tych pań najczęściej wskazana jest operacje podniesienia biustu  tzw. lifting piersi z jednoczesnym wszczepieniem implantów piersiowych. Trzecią grupą są panie o dużej asymetrii biustu lub pewnym stopniu deformacji. Różnica w wyglądzie obu piersi może zostać zniwelowana przez wykonanie plastyki podniesienia piersi.

operacja podniesienia piersi czy  powiększania implantami

Operacja podniesienia piersi wtedy kiedy wiemy, że samo włożenie implantu odpowiedniej wielkości do piersi nie da zadowalającego efektu. Dodatkowo włożenie większego implantu może spowodować u pacjentki dyskomfort estetyczny, w postaci zaburzeń proporcji w budowie ciała. W tym wypadku w zależności od wielkości i stopnia obwisłości piersi można wykonać op podniesienia piersi. Można też połączyć je z założeniem implantów.

podniesienie dużego biustu

Operacja podniesienia piersi jest operacją inwazyjną, ale przynosi bardzo dobre efekty. Konieczne jest wcześniejsze spotkanie konsultacyjne. W czasie konsultacji chirurg plastyk dr Bartłomiej Zoń oceni złożoność problemu. Wykona odpowiednie pomiary. Oceni budowę anatomiczną, stopień obwisłości piersi, jędrność skóry oraz położenie i wielkości brodawek sutkowych. Na podstawie tych informacji zaproponuje pacjentce najkorzystniejszą metodę operacji. Technikę, która przyniesie oczekiwane rezultaty. Piersi wrócą na swoje dawne miejsce odzyskując kształt i jędrność.

Podniesienie piersi z  redukcją Pacjentka 2 tyg. od operacji:

podniesienie piersi podniesienie piersi

Gigantomastia u młodej kobiety z dużą obwisłością. Mastopeksja redukcyjna z zastosowaniem tzw. dolnej szypuły. Radykalna zmiana wielkości i kształtu piersi.

implanty a podniesienie biustu

W przypadku pewnej grupy pacjentek w celu uzyskania najlepszego efektu konieczne jest połączenie zabiegu podniesienia piersi z zastosowaniem implantów piersiowych. A w niektórych sytuacjach nie warto jest wykonywać zabiegu podniesienia piersi. Wystarczy zastosować niewielkie implanty piersiowe. Dotyczy to pacjentek z małym obwisłym biustem, którym zależy na podniesieniu piersi i nadaniu im lekko pełniejszego kształtu. Efekt jest bardzo dobry a po zabiegu nie pozostają tak rozległe blizny jakie mogę pozostać po operacji powiększenia piersi.

czy podniesienie piersi jest bezpiecznym zabiegiem

W sumie takie pytanie należy zadać sobie przed każdym rodzajem operacji. Podniesienie piersi jest stosunkowo bezpieczne, ale jest to zabieg inwazyjny. Aby ryzyko zminimalizować należy ograniczyć wszystkie czynniki zwiększające jego wzrost. Poddać się operacji można tylko u doświadczonego i spełniającego wszystkie kryteria formalne chirurga plastyka. Klinika chirurgii plastycznej również musi spełniać wszystkie wymogi. W czasie konsultacji chirurg plastyk musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań. Koniczne jest zlecenie wykonania odpowiednich badań. Na podstawie tych informacji zostanie podjęta decyzja o zakwalifikowaniu do zabiegu. Z drugiej strony chirurg plastyk musi zdobyć zaufanie pacjentki. Decyzja musi również zostać w pełni świadomie przez nią podjęta. Jest to relacja na długo o ile nie na zawsze.

na czym polega zabieg podniesienia piersi

Jest to zabieg dotyczący redukcji skóry i zmiany pozycji gruczołu piersiowego. Brodawka piersiowa wraz z otoczką zostaje chirurgicznie wyżej podniesiona. Blizny po zabiegu są dosyć rozległe. W zależności od stopnia opadania piersi blizna może być w okół otoczki, poprzez pionową aż do blizny w kształcie kotwicy. Pacjentka musi zostać poinformowana o metodzie i stopniu rozległości blizn związanych z poddaniem się operacji w czasie konsultacji. Decyzja musi zostać pojęta całkowicie świadomie.

podniesienie piersi cena

Nie wolno swojej decyzji o wyborze chirurga plastyka i Kliniki wiązać z ceną. Nie może to być czynnik determinujący jej podjęcie. Szanujący się  i dobrzy chirurdzy plastycy nigdy nie zejdą poniżej pewnego poziomu ceny za operacje plastyczne. Nabita ręka i doświadczenie to umiejętności zdobywane latami i rozwijane cały czas. Utrzymanie Kliniki w tym zespołu, do tego materiały, leki opieka pooperacyjna i wiele innych składa się na cenę końcową. Jeżeli cena jest radykalnie niższa od średniej rynkowej to w 100% gdzieś pojawią się zaniedbania. To podnosi ryzyko związane z operacją.

podniesienie piersi rekonwalescencja

Operacja podniesienia piersi trwa około 2-3 godz. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji przechodząc przez proces rekonwalescencji istotny jest poziom progu bólowego. Dla jednych pań jest on łagodniejszy u innych okupiony większym cierpieniem. Z pomocą naturalnie przychodzą leki przeciwbólowe. Przez kilka tygodni od zabiegu należy ograniczyć aktywność  fizyczną. Specjalny stanik uciskowy utrzymujący piersi w stabilnej pozycji będzie wymagał kilku tygodniowej cierpliwości. Końcowy efekt będzie widoczny po 3 do 6 miesięcy od operacji. Po zabiegu podniesienia piersi można odczuwać zdrętwienie lub osłabienie czucia brodawek i skóry piersi. Stan ten jak również obrzęk piersi mija do kilku tygodni od operacji.

przeciwwskania do zabiegu podniesienia piersi

Tak jak w przypadku wszystkich zabiegów operacyjnych jest to ogólny zły stan zdrowia. Jak również nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi. Palenia papierosów jest również czynnikiem niekorzystnym. W okresie ciąży i laktacji oraz miesiączki operacja powiększania piersi również nie może zostać wykonana.

podniesienie piersi jak długo utrzymuje się efekt

Kolejna ciąża, wiek czy zmiana wagi może cofnąć uzyskany operacyjnie efekt. Dlatego jak w przypadku również innych operacji decyzję należy podjąć świadomie i w odpowiednim momencie życia. Po operacji np. W przypadku pacjentek z obwisłością po utracie wagi należy przestrzegać dyscypliny żywieniowej. Chodzi o to aby ponownie radykalnie nie przytyć i po ponownej utracie wagi nie zaprzepaścić efektu operacji. Dla kobiet, które dużo czasu poświęcają aktywności fizycznej odpowiednio dobrany stanik sportowy również jest korzystnym rozwiązaniem. Rozwiązaniem, które wspomaga utrzymanie jak najdłużej korzystnego efektu.


powiększanie piersi