Zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej dotyczy osób, które cierpią na wrodzoną wadę polegającą na niewykształconej małżowinie usznej. Drugą grupą osób, które poddają się rekonstrukcji ucha są te, u których małżowina uszna została poważnie zdeformowana na skutek przebytego urazu. Rekonstrukcja ucha umożliwia przywrócenie jego naturalnego kształtu. Pacjenci poddający się rekonstrukcji ucha mają możliwość poprawy swojego wyglądu a co często jest z tym związane również swojej samooceny.

rekonstrukcja ucha | rekonstrukcja małżowiny usznej

W czasie konsultacji oceniam rozległość i metodę zabiegu. Wspólnie rozmawiamy na temat  oczekiwań dot. rekonstrukcji małżowiny usznej. Krok po kroku tłumaczę przebieg zabiegu, który jest zabiegiem skomplikowanym, bardzo precyzyjnym i w niektórych przypadkach wieloetapowym. Przedstawiam również możliwe powikłania, rozmawiamy o przygotowaniu do operacji i okresie rekonwalescencji. Jestem po to aby odpowiedzieć na wszystkie  pytania tak aby przyszły pacjent czuł się bezpiecznie i świadomie podjął decyzje o poddaniu się operacji. Doświadczenie kliniczne zdobyte  pozwala mi z pełną odpowiedzialnością przeprowadzać zabiegi rekonstrukcji ucha. Nie jest to stricte zabieg z zakresu chirurgii estetycznej. Wymaga doświadczenia rekonstrukcyjnego i ogromnej precyzji.

dwa etapy rekonstrukcji ucha

Rekonstrukcja ucha tkankami własnymi to operacja, która często składa się z dwóch etapów. W fazie pierwszej pobierany jest fragment chrząstki żebrowej. Chrząstka modelowana jest w trójwymiarowy kształt małżowiny usznej. Potem wszczepia się ją do przygotowanej w miejscu rekonstrukcji kieszonki skórnej. W czasie drugiego zabiegu zostaje wytworzony rowek zauszny i wykonana drobna korekcja małżowiny. Gdy niemożliwe jest wykonanie odbudowy małżowiny usznej za pomocą chrząstki żebrowej, wykonuje się wszczepienie implantów tytanowych do kości skroniowej. Na nich zaczepia się sztuczne małżowiny uszne, które przypominają naturalne małżowiny.

rekonstrukcja ucha implantem

System opiera się na sprawdzonym rozwiązaniu implantów zakotwiczonych w kości, który jest szeroko stosowany na świecie. Najczęściej podczas krótkiego zabiegu wszczepia się 2 lub 3 implanty tytanowe wraz ze wspornikami, które w kolejnym etapie posłużą do zaczepienia zewnętrznej protez. Od  momentu wszczepienia implantów do finalnego wykonania epitezy  mija około 4-6 miesięcy. W efekcie zabiegu pacjent uzyskuje zrekonstruowaną małżowinę uszną imitującą ucho naturalne.

 

 

plastyka uszu | korekcja uszu

korekcja odstających uszu

operacje plastyczne twarzy

Safe Plastic Surgery in Poland