Natura może nie spełnić naszych oczekiwań. Niektórym z nas uszy odstające spędzają sen z powiek powodując kompleksy i obniżając poziom samooceny. Plastyka uszu czy korekcja uszu jest zabiegiem małoinwazyjnym. Co istotne nie pozostawia widocznych blizn. Jednocześnie w znacznym stopniu koryguje widoczną wadę budowy małżowin usznych. Poddając się korekcie uszu można pozbyć się niekorzystnego wyglądu, a co za tym idzie, poprawić swoją samoocenę. 

plastyka uszu u dzieci i dorosłych

Plastyka uszu zwana również otoplastyką jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów u dzieci i dorosłych.  Dotyczy zwykle korekcji uszu odstających. Polega na odpowiednim modelowaniu chrząstek małżowiny usznej. Defekt ten najczęściej jest obustronny. Plastyka uszu to prosty i szybki zabieg. Może zostać przeprowadzona zarówno u dorosłych jak u dzieci.  W przypadku dzieci zaleca się ją zanim dziecko pójdzie do szkoły tzn. w wieku ok. 6-7 lat. Uważa się, że do siódmego roku życia ucho jest już całkowicie wykształcone. Im wcześniej przeprowadzi się operację korekcyjną, tym w mniejszym stopniu naraża się dziecko na dokuczliwości i wyśmiewanie ze strony rówieśników. Podsumowując wskazaniem do zabiegu są uszy odstające, asymetria uszu, nadmiernie rozwinięte małżowiny. Wykonuje się również rekonstrukcję małżowiny usznej.

konsultacje z zakresu plastyki uszu

W czasie konsultacji wspólnie z pacjentem rozmawiamy na temat jego oczekiwań dot. korekcji uszu. Krok po kroku tłumaczę przebieg zabiegu. Oceniam czy w ramach oczekiwań i efektu, który pacjent chce osiągnąć wystarczy sama plastyka odstających uszu czy należy ją połączyć ze zmniejszeniem małżowin. Omawiamy możliwe powikłania, rozmawiamy o przygotowaniu do operacji i okresie rekonwalescencji. Jestem dla Pacjenta po to aby odpowiedzieć na wszystkie jego pytania. Pacjent ma poczuć się bezpiecznie i świadomie podjąć decyzję o poddaniu się operacji.

zabieg korekcji uszu

Korekcja uszu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku dzieci może być konieczne jest znieczulenie ogólne. Zabieg trwa ok. godziny i należy do grupy zabiegów małoinwazyjnych. Polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Chirurg plastyk oddziela skórę tak, aby odsłonić chrząstkę małżowiny. W kolejnym etapie jest ona odpowiednio modelowana – wyginana, lub nacinana. Z dojścia tylnego do chrząstki zakłada się niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo umieszcza się szwy wchłanialne, które zmniejszają kąt małżowinowo-czółenkowy. Jeżeli chrząstka jest wyjątkowo masywna, chirurg plastyk po prostu usuwa jej mały fragment. Na ucho zakłada się specjalny opatrunek z maścią antybakteryjną. Głowę pacjenta zawija się bandażem elastycznym aby zapewnić lepsze gojenie i ukształtowanie małżowin usznych. Zalecane jest również spanie w specjalnej opasce uciskowej do 6 miesięcy po zabiegu.

Efekt operacji: symetryzacja, zmniejszenie symetrycznych małżowin usznych lub rekonstrukcja małżowiny.

Czas operacji: 1-1,5 godziny.

Wizyty pooperacyjne w wyznaczonych terminach.

korekcja odstających uszu

operacje plastyczne twarzy