Podwójny podbródek może sprawić, że będziesz wyglądać starzej i ciężej, bez względu na wiek i wagę. W wielu przypadkach, tkanka tłuszczowa w okolicy podbródka nie reaguje na zmianę stylu życia, np. dietę i ćwiczenia fizyczne, ponieważ często przyczyną jej gromadzenia się w tym obszarze jest genetyka.

liposukcja, czy miejscowe rozpuszczanie tkanki tłuszczowej

Obecnie dostępny jest na polskim rynku, pierwszy zatwierdzony również przez FDA (U.S. Food and Drug Administration) lek do wstrzykiwania, stosowany do zmniejszania objętości tłuszczu podskórnego w okolicy brody, powszechnie znanego jako druga broda, lub podwójny podbródek. Substancją czynną jest naturalnie produkowany w organizmie człowieka kwas deoksycholowy, który ułatwia trawienie tłuszczy. Do tej pory najskuteczniejszym zabiegiem na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka był zabieg chirurgiczny – liposukcja. Naturalnie, przy pewnych wskazaniach, nadal jest to najskuteczniejsza procedura. Jednak przy określonej ilości nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka, nie zawsze liposukcja jest jedynym rozwiązaniem. Teraz ta zupełnie nowa, niechirurgiczna procedura estetyczna pozwala pozbyć się podwójnego podbródka i jednocześnie uzyskać bardziej napięty i wyprofilowany wygląd, bez nacięć i dość długiego okresu rekonwalescencji. Seria zastrzyków podawanych w podbródek ma na celu wyeliminowanie umiarkowanego i dużego nadmiaru tłuszczu podskórnego (podwójny podbródek).

podwójny podbródek

Jednym z najważniejszych aspektów każdej udanej procedury chirurgii plastycznej jest staranne przygotowanie i odpowiednia kwalifikacja zabiegowa. Przed zabiegiem redukcji podbródka – niezależnie od dedykowanej metody – musi zostać wykonana dokładna ocena stanu wyjściowego oraz oczekiwań pacjenta, ustalona jego historia medyczna. Wszystko ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie zabiegu i najlepszy możliwy wynik po. Jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Najczęstsze efekty uboczne po zabiegu:

  • siniaki w nastrzykiwanej okolicy,
  • obrzęki w nastrzykiwanej okolicy,
  • twardość i/lub zaczerwienienie w obszarze leczenia bólu,
  • przejściowe nierówności powierzchni. 

Bardziej poważne, ale rzadkie, działania niepożądane mogą obejmować:

  • problem z połykaniem, przejściowe uszkodzenie nerwu,
  • powodujące czasowe osłabienie części mięśni mimicznych twarzy.

Przeciwskazania do zabiegu:

  • wykonanie zabiegu u pacjenta przy użyciu preparatu nie przyniesie korzystnego rezultatu,
  • pacjent ma uczulenie na kwas deoksycholowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • u pacjenta występuje zakażenie brody lub w okolicy szyi, gdzie lek zostanie wstrzyknięty.

zmniejszenie drugiego podbródka

Zabieg jest bezpieczną, niechirurgiczną procedurą. Wykonuje się go z zastosowaniem kremu znieczulającego miejscowo obszar podbródka lub w znieczuleniu miejscowym infiltracyjnym. Następnie, korzystając ze specjalnej siatki, dr Zoń dobierze granice i dokładne punkty iniekcji preparatu. Wykonuje się od ok. 14 do 50 iniekcji w czasie jednego zabiegu, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Procedura jest prosta i zajmuje około 20 minut. 2–4 zabiegi są zazwyczaj wystarczające. Nie należy wykonywać ich jednak częściej niż 6 razy. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny wynosić conajmniej 4 tygodnie. W większości, oceny pacjentów po zastosowaniu preparatu do zmniejszenia drugiego podbródka są pozytywne. Pacjenci są zadowoleni z oczekiwanych wyników i dosyć krótkiego okresu rekonwalescencji. Zwiększona samoocena jest powszechną korzyścią dla pacjentów. Ci, którzy byli świadomi posiadania podwójnego podbródka przez całe swoje życie, w końcu są wolni od tego ciężaru. Są bardziej atrakcyjni, szczęśliwi i pewni siebie – o ile podwójny podbródek stanowił dla nich problem estetyczny.

usunięcie drugiego podbródka 

Jeżeli niechirurgiczne, lub chirurgiczne usunięcie drugiego podbródka jest procedurą, którą poważnie rozważasz, zapraszam na konsultację. Skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy, lub telefonicznie. Zapraszam dr Bartłomiej Zoń | chirurg plastyk | chirurg ogólny.