Małoinwazyjne wyszczuplanie twarzy z usunięciem poduszek Bichata (ang. buccal fat removal), czyli struktur tłuszczowych znajdujących się od wewnętrznej strony jamy ustnej.  Obejmuje głównie dolną część policzków i w związku z tym ma znaczący wpływ na wygląd konturu twarzy. Przy okrągłej buzi i bardzo wypukłych policzkach może być przyczyną pucołowatego wyglądu twarzy. U małych dzieci poduszki tłuszczowe są wyraźnie widoczne, jednak w związku z okresem dojrzewania ich objętość się zmniejsza. Dzięki temu twarz wraz z dorastaniem subtelnieje. U niektórych osób poduszki tłuszczowe zachowują jednak znaczną objętość nadając dolnej części twarzy pulchny i grubawy wygląd. Podsumowując, usunięcie poduszek Bichata zmniejszy objętości poduszek tłuszczowych w policzkach a w konsekwencji  spowoduje wyszczuplenie twarzy pomiędzy kością policzkową a żuchwą

Usunięcie poduszek Bichata

Czy usunięcie torebek Bichata jest zabiegiem dla Ciebie?

Tłuszcz podpoliczkowy to naturalna poduszka tłuszczowa bardzo skupiona w jednym miejscu, co ułatwia jej wyjęcie bez konieczności wykonywania liposukcji. Zasadność zabiegu jest ściśle związana z wielkością torebek Bichata. Im większe tym efekt będzie bardziej zadowalający. Redukcja małej poduszki daje ograniczone możliwości związane z optycznym wyszczupleniem policzków, w związku z  tym nie jest zalecana wszystkim kandydatom.  

Przed zabiegiem chirurgicznej redukcji policzków.

Usunięcie poduszek Bichata wymaga wcześniejszej konsultacji, w czasie której dr Zoń oceni, czy zabieg przyniesie oczekiwany rezultat, czy wskazana jest inna procedura, lub ich kombinacja. W celu uzyskania jak najkorzystniejszego efektu redukcję poduszek Bichata można połączyć z liposukcją policzków, podbródka i linii żuchwy. Zabieg można również wykonać w połączeniu z minilftingiem lub liftingiem twarzy.

Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do chirurgicznej redukcji wielkości policzków, dr Zoń omówi wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po zabiegu.

Zakwalifikowanie do zabiegu:

  • wskazania co do zasadności usunięcia torebek
  • dobry ogólny stan zdrowia
  • brak chorób przewlekłych, lub ich prawidłowe leczenie
  • niepalenie papierosów, 
  • prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. 

Zabieg chirurgicznego zmniejszania policzków jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent zostaje w klinice 1 dobę.

Procedura polega na wykonaniu ok 1-2 cm nacięcia od wewnętrznej strony policzka. Z takiego dostępu wycina się fragment poduszki tłuszczowej. Zabieg redukcji poduszek Bichata nie pozostawia żadnych blizn na zewnątrz co jest jego dużym atutem, a wysubtelnia i zwęża wygląd twarzy w dolnej części.

Czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Blizny wewnątrz potrzebują od 7 do 10 dni na zagojenie się. Jednak finalny efekt – „zwężenia” dołu twarzy pojawi się po kilku tygodniach. Jest to spowodowane utrzymującym się obrzękiem w tym obszarze twarzy. Warunkiem koniecznym do prawidłowego zagojenia się blizn wewnątrz jamy ustnej jest dbanie o jej higienę oraz  spożywanie przez kilka dni dietetycznych najlepiej płynnych potraw. Przebieg pooperacyjny jest praktycznie bezbólowy. Nie dbając o  higienę jamy ustnej  może rozwinąć się stan zapalny lub wytworzyć krwiak. W niezwykle  rzadkich przypadkach może zostać uszkodzony nerw twarzowy i przewód ślinowy, jednak przy wprawnej ręce chirurga plastycznego zabieg jest małoinwazyjną procedurą.