Nieestetyczny kształt nosa bywa często źródłem problemów i zahamowań powodujących utratę pewności siebie. Szczególnie nos garbaty często nie jest akceptowany przez pacjentów. Garb nosa zaburza wygląd proporcji twarzy z boku i z przodu. Staje się zbyt dominującym elementem twarzy. Z tego powodu korekcja nosa garbatego pomaga pacjentom w walce z kompleksami. Poprawia ich samopoczucie i samoocenę.

korekcja nosa garbatego – cel operacji

Istnieją dwa rodzaje korekty nosa. Pierwsza to totalna plastyka nosa. Polega na przecięciu rusztowania kostnego i wymodelowaniu całego nosa. Korekcja nosa garbatego jest zaliczana do tej grupy zabiegów. Drugi rodzaj plastyki nosa to korekcja czubka nosa. Korekcja nosa garbatego jest jedną z  najtrudniejszych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Oprócz wiedzy i dużych umiejętności manualnych wymaga od chirurga plastyka wyobraźni przestrzennej. W większości przypadków korekcja ma na celu zniwelowanie garbu. Można również jednocześnie zmniejszyć rozmiar nosa,  zmienić kąta między nosem, a górną wargą, wymodelować czubek nosa.

operacja nosa garbatego

Metoda operacji nosa garbatego polega na poprowadzeniu cięcia w przedsionku nosa. Cięcia są całkowicie niewidoczne na zewnątrz. Następnie chirurg plastyk odpreparowuje skórę od piramidy chrzęstno-kostnej nosa i wykonuje spiłowanie garbu lub ścięcie odpowiednim narzędziem, tzw. osteotomem, w zależności od rodzaju garbu. Rany zszywa się szwami wchłanianymi. Nie ma potrzeby ich zdejmowania. Do przewodów nosowych zakłada się setony gazowe , które zostaną usunięte w drugiej dobie po operacji. Wykonuje się opatrunek gipsowy na 5 do 7 dni oraz opatrunek  z plastrów  na około 2 tyg.  Efektem operacji jest  korekcja deformacji garbu nosa do zaplanowanego i uzgodnionego z chirurgiem plastykiem przed operacją kształtu. Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania niewielkich cięć zewnętrznych np. dla poprawy ustawienia skrzydełek nosa lub dla ich zwężenia. Wówczas w miejscu tych cięć pozostają mało widoczne blizny.

Zabieg trwa zwykle 1,5 – 2  godziny, a pobyt w klinice 1 dobę. Ostateczny wynik operacji kosmetycznej nosa uzyskuje się po upływie ok. 2-6 miesięcy.

Zalecenia pooperacyjne:

  1. Oszczędzający tryb życia. Przez min. 2 tyg. należy unikać dużego wysiłku fizycznego. Należy również unikać czynności podnoszących ciśnienie krwi np. pochylanie się.
  2. Należy  chronić nos przed przypadkowymi urazami.
  3.  Kontrole chirurgiczne w wyznaczonych, uzgodnionych terminach.
  4. Stosowanie kropli do nosa przez 2 tygodnie.
  5. Przyjmowanie leków przeciwbólowych w razie potrzeby.

Okres rekonwalescencji: 1-2 tygodnie.

 

plastyka nosa plastyka nosa korekcja nosa

 

całkowita zmiana kształtu nosa

operacje plastyczne twarzy

 

korekcja ptasiego profilu