gangliony

GANGLIONY

Ganglion to guzek na nadgarstku wypełniony płynem stawowym lub galaretowatą substancją. Zmiana jest miękka. Gdy jej dotykamy może lekko się przemieszczać pod skórą.

Może się tworzyć w okolicach torebek stawowych pod wpływem urazu albo przeciążania stawu w wyniku, np. gry na gitarze lub skrzypcach, uprawiania niektórych sportów (np. tenisa), lub długotrwałej pracy przy komputerze. Czasami pojawiają się na kolanach lub stopach.

Gangliony występują najczęściej: po stronie zewnętrznej w środkowej części nadgarstka, u podstawy kciuka po stronie wewnętrznej nadgarstka, po stronie dłoniowej u podstaw palców ręki jak również w okolicy stawów międzypaliczkowych dalszych. 

Pacjenci najczęściej zgłaszają się na zabieg w związku z defektem kosmetycznym. Nie zawsze przyczyną są dolegliwości bólowe. 

Procedura: Lekarz zaczyna od nakłucia torbieli i ewentualnie podania sterydów. W niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania RTG/USG, lub biopsji aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Najczęściej okazuje się, że leczenie chirurgiczne jest jednak skuteczniejsze.

error: www.chirurgplastyk.pl