Rekonwalescencja, czyli okres powrotu do zdrowia i sił po przebytym zabiegu chirurgii plastycznej często jest tym momentem, którego najbardziej obawiamy się przed podjęciem finalnej decyzji o poddaniu się operacji plastycznej. Czas potrzebny na zagojenie się blizn, zejście obrzęków, dyskomfort w poruszaniu się, konieczność prowadzenia przez pewien czas po operacji mniej aktywnego trybu życia, czy w końcu opatrunki, które w przypadku np. plastyki nosa są nie do ukrycia. Czy jednak strach przed operacją, bólem po i okresem rekonwalescencji jest w pełni uzasadniony? Każdy z pacjentów musi ocenić to indywidualnie, wykonać rachunek zysków i strat oraz ocenić pokłady swojej cierpliwości, która jest niezbędnym elementem w przypadku operacji plastycznych, w których musimy „okaleczyć” pacjenta, aby następnie osiągnąć oczekiwany i ustalony przed zabiegiem rezultat.

jak się czują pacjenci bezpośrednio po operacji plastycznej?

Większość rozległych operacji plastycznych jak np. plastyka nosa, powiększenie piersi implantami, plastyka brzucha lub liposukcja jest wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. Rzadko, ale jednak u części pacjentów zaraz po wybudzeniu z narkozy mogą wystąpić mdłości. Jest to uczucie mało komfortowe jednak szybko mija. Pacjenci spędzają min. jedną noc po zabiegu w Klinice pod opieką personelu medycznego. Personel cały czas monitoruje pacjenta i podaje odpowiednio rozpisane leki przeciwbólowe, tak aby minimalizować uczucie dyskomfortu, ponieważ to właśnie ból jest podstawowym następstwem operacji chirurgicznej. Poziom jego odczuwania zależy od indywidualnego progu bólowego. Najintensywniejszą fazę bólu pacjent odczuwa w pierwszej dobie po operacji. Po 3-4 dniach ból systematycznie się zmniejsza, aż całkowicie przemija.

wygląd bezpośrednio po operacji plastycznej

Nie jest tak, że od razu po operacji plastycznej pacjenci widzą oczekiwany rezultat w takim kształcie w jakim oczekiwali i jaki został uzgodniony w czasie konsultacji z chirurgiem plastykiem. Dlatego ponownie zaznaczam, że  cierpliwość jest ogromnym sprzymierzeńcem w przechodzeniu przez okres rekonwalescencji i w ocenie końcowego rezultatu operacji plastycznej.

Operacja zmiany kształtu nosa w procesie rekonwalescencji jest prawdopodobnie najbardziej niewdzięczną operacją. Pacjent nie ma możliwości ukrycia opuchlizny, zasinień i opatrunku. Będzie musiał powrócić do codziennego funkcjonowania jeszcze ze śladami po operacji. Dlatego, szczególnie tej grupie pacjentów w czasie konsultacji kilkakrotnie tłumaczę, że opuchlizna nosa może utrzymywać się nawet kilka tygodni, a docelowy wygląd nos osiągnie po około 3 miesiącach. Po około roku od operacji plastyki nosa, nos będzie całkowicie wygojony. Z tego powodu decyzja o poddaniu się zmianie kształtu nosa musi być bardzo świadomie i odpowiedzialnie podjęta razem ze świadomą decyzją o cierpliwym przechodzeniu przez okres rekonwalescencji. Z mojego doświadczenia wynika, że Pacjenci widząc swój nowy kształt nosa podczas zmiany opatrunku wpisują w koszta ewentualny dyskomfort a radość z osiągniętego rezultatu całkowicie przysłania jakiekolwiek niedogodności.

po operacji powiększania piersi

Po operacji powiększania piersi implantami pacjentki od razu zauważają korzystną  zmianę, czyli  większą objętość piersi i nowy kształtu biustu, co zdecydowanie pomaga w szybkim powrocie do zdrowia.  Bezpośrednio po operacji panie zostają ubrane w specjalny stanik, który pomaga „ułożyć” się implantom w piersi. Implanty osiadają w piersi a jedynym elementem widocznym są blizny  pooperacyjne, które  wymagają czasu i odpowiedniej profilaktyki, aby całkowicie zniknęły. Końcowy efekt plastyki piersi  jest widoczny między 3 a 6 miesiącem od operacji powiększania piersi implantami.

Plastyka brzucha oraz modelowania sylwetki, czyli operacje, które są bardzo rozległe i  proces rekonwalescencji będzie przebiegał dłużej i mniej komfortowo niż w przypadku plastyki piersi. Zoperowane obszary ciała często są pokryte obrzękiem, pojawiają się zasinienia i mogą wystąpić krwiaki. wszystkie te czynniki mogą w pierwszych dniach od operacji utrudniać swobodne i bezbolesne poruszanie się, W zależności od naszych indywidualnych predyspozycji okres ustępowania opuchlizny i zasinień może wahać się od dwóch do nawet kilku tygodni. W przypadku plastyki brzucha i liposukcji przez około 3 miesiące powinno się nosić specjalistyczne ubranko uciskowe. Również przez około 1 do 3 miesięcy od operacji blizny będą wymagały odpowiedniej profilaktyki, czyli natłuszczania i nawilżania połączonego z masażem, ewentualnie stosowania specjalnych kremów i opatrunków silikonowych.

powrót do codzienności po operacji plastycznej

Do życia codziennego, czyli pracy zawodowej czy obowiązków związanych z funkcjonowaniem domu możemy powrócić po około 14 dniach, o ile oczywiście nie wykonujemy ciężkiej pracy fizycznej lub takiej, w której moglibyśmy doznać jakiegokolwiek urazu zoperowanej okolicy. Przez pewien czas koniczne będzie unikanie dużego wysiłku fizycznego. Czas powrotu do uprawiania sportów to kwestia indywidualna zależy od naszego samopoczucia, przebiegu procesu rekonwalescencji po operacji. Wszystko zależy od jakości wykonanej operacji, indywidualnych czynników i ścisłego stosowanie się do zaleceń chirurga plastyka.

POWIĘKSZANIE PIERSI:

powiększanie piersi

KONTAKT:

KONTAKT | DR ZOŃ | KLINIKA CHĘCIŃSKI | WARSZAWA

CHIRURGIA ESTETYCZNA