Dla mężczyzn piersi, które wyglądem przypominają piersi kobiece są źródłem wielu kompleksów.   Dotyczy zarówno chłopców, jak i mężczyzn. Często ginekomastia gruczołowa jest mylona z ginekomastią tłuszczową. W przypadku ginekomastii gruczołowej wskazaniem do zabiegu jest przerost tkanki gruczołowej w postaci guzka. Guzek gruczołowy umiejscowiony w okolicy zabrodawkowej może być bolesny. W ramach zabiegu ginekomastii gruczołowej celem jest usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego.

ginekomastia gruczołowa i liposukcja

Jeżeli ginekomastia gruczołowa połączona jest również z nadmiarem tkanki tłuszczowej, czyli ginekomastią tłuszczową łączy się wycięcie guzka z zabiegiem liposukcji i/lub o ile wskazane redukcji nadmiaru luźniej skóry. Celem oprócz usunięcia gruczołów jest również znaczne zmniejszenie piersi męskich. Ginekomastia może być jedno lub obustronna.

rodzaje ginekomastii

Chirurg plastyk w czasie przeprowadzania wywiadu z pacjentem ustala przyczynę i rodzaj ginekomastii. Wykonywane jest badanie fizykalne. Zlecane są konieczne badania pomocnicze np. o ile wskazane ultrasonograf piersi, badani poziomu hormonów. U części meżczyzn zdiagnozowana zostane ginekomastia tłuszczowa tzw. rzekoma (steatomastia) a u części ginekomastia gruczołowa tzw. prawdziwa. I w zależności od diagnozy przedstawione zostaną pacjentowi metody leczenia. Najcześciej pacjenci zgłaszają się do chirurga plastyka z powodu tzw. kobiecych piersi. Dopiero w czasie konsultacji dowiadują się, czy przyczyną jest wzrost objętości gruczołu piersiowego czy nadmiar tkanki tłuszczowej czy obie przyczyny powodują, że piersi wyglądają jak kobiece.

rak piersi a ginekomastia gruczołowa

Ginekomastia nie zwiększa prawdopodobieństwa rozwoju raka piersi u mężczyzn. Jednak z doświadczenia wynika, szczególnie w przypadku ginekomastii jednostronnej, że  należy wykonać wskazane badania, aby wyeliminować ryzyko raka piersi. Rak piersi u mężczyzn stanowi około 1% nowotworów złośliwych piersi. Wśród mężczyzn wzrost zachorowań na raka piersi od około 40 lat utrzymuje się na stałym poziomie.

zabieg ginekomastii

Zabieg trawa od 1 do 2,5 godz w zależności od jego rozległości. Również może zostać wykonany w zależności od stopnia rozległości w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu zakładane są szwy i opatrunki. Okres rekonwalescencji wynosi około 2 tyg. W przypadku ginekomastii połączonej z liposukcją konieczne jest noszenie ubrania uciskowego. Ustalane są terminy wizyt kontrolnych u chirurg plastyka, na których m.in zostaną zdjęte szwy. Należy prowadzić oszczędzający tryb życia przez pierwsze dni po zabiegu.

 

odsysanie tłuszczu | liposukcja

 

lipoliza iniekcyjna

Gynecomastia plastic Surgery Consultant Poland – see more.