Odsysanie tkanki tłuszczowej czy inaczej liposukcja (LPS) to popularny zabieg modelujący sylwetkę. Pozbycie się zbędnego tłuszczu z okolic brzucha, bryczesów, ud, kolan czy ramion jest możliwe poddając się u chirurga plastyka zabiegowi odsysania tłuszczu. W ten sposób możesz pozbyć się nadwyżki tkanki tłuszczowej z okolic, w których niekoniecznie powinna się ona znajdować. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten tłuszcz, odpowiednio spreparowany można wykorzystać np. do powiększania i modelowania piersi, wypełnienia ubytków tkanki lub pozbycia się głębokich bruzd nosowo wargowych. Wszystko można wykonać jednoczasowo.
Połączenie odsysania tłuszczu z lipotransferem.
Podczas liposukcji tkankę tłuszczową usuwa się z problematycznych obszarów. Poddając się zabiegowi liposukcji najpierw nasącza się okolice, które poddawane są odsysaniu roztworem Kleina (rozpuszczającym tłuszcz oraz działającym przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo). Następnie chirurg plastyk wykonuje drobne nacięcia skórne i za pomocą specjalistycznego aparatu przy użyciu kaniuli odsysa w sposób równomierny tkankę tłuszczową z uzgodnionych obszarów. Na ranki zakłada się pojedyncze szwy, które zostają usunięte w 5-7 dobie. Od razu po operacji zakłada się ubranko uciskające.
Odessana tkanka tłuszczowa gotowy do przeszczepu materiał.
Uzyskany w czasie zbiegu liposukcji tłuszcz jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie po odpowiednim spreparowaniu również naturalnym wypełniaczem. Odessana tkanka tłuszczowa po odwirowaniu jest gotowa do przeszczepu, czyli lipotransferu. Przeszczepiony tłuszcz stopniowo wchłania się, a jego stabilizacja następuje po upływie ok. 6 miesięcy na poziomie 30-60% objętości. Poprawę przeżywalności i stabilizacji przeszczepu tłuszczowego można uzyskać, dodając do niego koncentrat osocza bogatopłytkowego.